Poradíme jak vybrat tu správnou digestoř

Nejčtenější

Aby vám digestoř fungovala k vaší radosti, je třeba vybrat tu správnou. Poradíme vám jak na to...

Poradíme jak vybrat tu správnou digestoř

 

T-digestore - specialista na digestoře a další vzduchotechniku

 

Základní funkcí kuchyňské digestoře je odfiltrování kouře, mastnoty a odstranění nežádoucích pachů vzniklých při vaření. Správná digestoř také zajistí, aby se nežádoucí zápach dostal do ostatních částí bytu. Čistá a skvěle odvětraná kuchyň umožní obyvatelům, aby se tyto a okolní prostory mohly využít pro chvíle relaxace a podobně. Z těchto důvodů je důležité, aby vybraná digestoř byla optimální pro určený prostor, aby byla dostatečně výkonná a v neposlední řadě, aby neobtěžovala hlukem.

Jak vybrat digestoř

 

Jaký je třeba vybrat výkon digestoře

Výpočet objemu místnosti pro správnou digestořOptimální výkon vyplývá z velikosti místnosti pro kterou bude digestoř pracovat. Důležité je spočítat objem všech připojených částí, které nejsou odděleny dveřmi. V dnešní době je moderní sloučit kuchyni s obývacím pokojem. Je třeba počítat objem kuchyně i obývacího pokoje. Objem vzduchu je třeba vyměnit 7 -10 x za hodinu. Vypočítaný objem tedy vynásobte 10 x. Výsledné číslo je požadovaný výkon digestoře. Pokud je objem místnosti například 27 m³, vyberte digestoř s výkonem 189 m³/hod

 

Jakou vybrat hlučnost digestoře

Čím je digestoř tišší, tím lépe. Za optimální hodnotu se považuje hluk okolo hranice 50 - 55 dB. Všechny digestoře mají několikastupňové ovládání. Pokud je třístupňové, sledujte hlučnost a výkon u druhého stupně. Ušetříte nemalé finanční prostředky za cenu digestoře a dále za ekonomický provoz. Výsledná hlučnost digestoře je také hodně ovlivněna délkou odtahového potrubí, jeho vnitřní hrubostí atd. Viz dále.

Optimální šířka digestoře

Minimální šířka digestoře je stejná jako šířka varné desky. Lépe ale je když vyberete digestoř širší.

Jaký odtahový režim digestoře

Na výběr je vnější odtah a vnitřní odtah (recirkulace). Doporučujeme vybrat vnější odtah!

Vnější odtah digestořeVnější odtah digestoře

Digestoř je připojena do odtahového potrubí a to odvádí znečištěný vzduch vně bydlení. Je to nejlepší řešení. Není možné použít pouze že vybudování nového potrubí je technicky nemožné, vedení odtahového potrubí k odtahovému komínu by bylo delší než 3 m - pak je lepší vybrat digestoř pracující v recirkulačním režimu.

Recirkulace digestořeRecirkulační režim digestoře

V digestoři jsou namontovány uhlíkové filtry (filtry, které obsahují aktivní uhlí). Znečištěný vzduch se přefiltruje a vrátí se zpět do místnosti. Filty je třeba měnit alespoň 2 x do roka. Prakticky všechny modely digestoří CATA obsahují i uhlíkové filtry a vy si tak můžete vybrat jaký režim odtahu si vyberete.

Odtahové potrubí

  • Minimalizujte jeho délku
  • použijte roury s hladkým vnitřkem
  • minimalizujte počet ohybů
  • pokud je to možné nezmenšujte nikde jeho průměr

 

Při nedodržení těchto bodů vás čeká zvýšená hlučnost a ztráta výkonu odsavače par!

Do jaké výšky umístit digestoř nad varnou deskou?

Vhodná výška záleží na tom, jestli vyberete plynovou nebo elektrickou varnou desku. Nad plynovou varnou deskou se doporučuje vzdálenost 75 cm, nad elektrickou 65 cm. Vyjímku tvoří digestoře v provedení se šikmým sklem, kde spodní hrana digestoře může být nad plynovou varnou deskou 60 cm a nad elektrickou cca 45 cm.

 

 

T-digestore - specialista na digestoře a další vzduchotechniku